Nanomik Nanobiyoteknoloji
Tarladan sofraya en doğal koruma
Hakkımızda
Nanomik Nanobiyoteknoloji, gıda ve tarım ürünleri için doğal koruyucular geliştirmektedir. 
Misyonumuz, gıda ve tarım ürünlerinde mikroorganizmalar sebebi ortaya çıkan ürün kayıplarının önüne geçebilmek için var olan kimyasal koruyuculara alternatif insana ve doğaya zararsız koruyucular geliştirmektir.

Vizyonumuz, ​​​​​​​dünya çapında üretilen tüm gıda ve tarım ürünlerinin daha doğal yollarla koruyarak israfı önleyebilmek
Myco-X
Her sene üretilen 2.5 milyar ton taze meyve ve sebzenin %25'i mikroorganizmalar yüzünden kaybedilmekte. Bu problemin önüne geçmek için kullanılan kimyasal koruyucular ise insan, hayvan ve çevreye son derece zararlı bileşenler içerir. Ayrıca ürün kayıplarının %70'inin hasat sonrası aşamalarda oluştuğu gösterilmiştir ve bu aşamalara özelleştirilmiş doğal herhangi bir koruyu yoktur. Myco-X, taze meyve ve sebzelerin hasat sonrasındaki kayıplarını önlemek için geliştirilmiş doğal bir koruyucudur.
%100
Doğal
Yenilebilir
Geniş Spektrumlu
Çevre
Dostu
Mikotoksine Karşı
Kolay uygulanabilir
Ön Sipariş
Myco-X için ön siparişte bulunmak ve daha fazla bilgi edinmek için lütfen kayıt olunuz.
ARGE
Nanomik Nanobiyoteknoloji sahip olduğu gelişmiş laboratuvar altyapısı ile yeni ürünler ve ürün testlerini gerçekleştirmektedir. Ayrıca yaptığı çalışmalar neticesinde ortaya çıkan değerleri patentle korumaktadır. Arge laboratuvarımızda gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ile ülkemizde ki doğal probiyotiklere ait bir hücre kütüphanesinin kurulmasını sağladık. Geliştirdiğimiz mikroenkapsülasyon teknolojileri ile de bu probiyotiklerin en etkili bir biçimde ürünlere uygulanabilmesini ve uygun fiziksel şartlara bağımlı olarak bulunduğu yüzeye yerleşebilmesini sağladık. Kullandığımız diğer teknolojiler ile de bitkilerden antimikrobiyal özellik gösteren biyomoleküllerin seçilebilmesini ve kütüphanesinin olluşturulabilmesini sağladık.
Mikro
Enkapsülasyon
Doğal ve biyoparçalanabilir polimerler ile mikro-kürecik geliştirilmesi
Kontrollü Salınım
Geliştirdiğimiz mikrokapsüllerin zamana ve fiziksel koşullara göre optimizasyonu
Probiyotik Üretimi
Geniş ölçekte probiyotik üretimi ve hücre kütüphanelerinin kurulması
Bitkisel
Moleküller
Doğal antimikrobiyal bitkisel moleküllerin keşfi ve üretimi
Buse Berber Örçen
Genel Müdür
Arda Örçen
Teknoloji Müdürü
Hande Özkan
Bilim Müdürü
Umut Bülbül
Pazarlama Müdürü
Pazarlama Müdürü
Ezgi Uçarkuş
ARGE Müdürü
ARGE Müdürü
Gamze Nur Öter 
ARGE Personeli
Nurşah Kaya
Pazarlama Uzmanı
[bot_catcher]